Skip to content

Grožio pagrindas – sveikata

Įvairiais būdais siekdami atsijauninti ir dar pagražėti, pamirštame, kad grožis slypi mūsų viduje. Natūralus odos spalvos patrauklumas, žybsniai akyse, blizgantys plaukai – visa tai atspindi ne mūsų rūpestį kosmetinėmis priemonėms, bet rūpinimąsi fizine ir psichine sveikata. Juk sveikata – viso ko pagrindas. Todėl prieš išleisdami daug pinigų grožio procedūroms, pagalvokite, gal verta pasirūpinti sveikata? Fizinė sveikata turi tiesioginės įtakos, kaip mes atrodome, ir tai žinoma nuo senų senovės. Nenuostabu, kad ir reklamose į tai atkreipiamas dėmesys. Ar tai tiesa? Bet koks mokslininkas ir grožio institutų darbuotojas patvirtins, jog fizinę sveikatą ir sveiką visų organizmo komponentų būseną reikia stiprinti iš vidaus. Todėl labai svarbu rūpintis: subalansuota mityba; grynu oru; teisingu režimu. Yra labai daug teorijų apie subalansuotą ir sveiką mitybą, netgi galima rasti formules, kurios matematiškai apskaičiuoja individualų maisto racioną. Be to, dietologas ir bet kuris terapeutas patvirtins, kad maistas, praturtintas vitaminais, reikalingomis organizmui druskomis ir elementais, padės išsaugoti sveikatą, o taip pat ir atrodyti patraukliai ilgą laiką. Tad nenuostabu, kad vis daugėja maisto receptų grožiui. Tiesa, receptai gali būti ir paprasti. Tarkim, labai naudingos ir salotos, kuriose gausu morkų, graikinių riešutų, taip pat valgykite daugiau obuolių, avižų, gerkite žolelių arbatas, saldinkitės medumi ir įvairinkite savo maistą citrina. Teisingai parinkta kosmetika – taip pat grožio pagrindas, kuris papildo mūsų vartojamą maistą. Pastebėta, kad fizinė sveikata tampriai susijusi su psichine. Moterys tikrai supras, kad labai sunku išlikti nepakartojamai ir patraukliai, kai tuo pačiu metu kažkas blogai klostosi asmeniniame gyvenime, persekioja liūdnos mintys, į langą beldžiasi depresija. Visa tai neigiamai veikia ir patį organizmą, vidinis žavesys išnyksta. Norite psichologiškai būti stiprūs? Pasirūpinkite stipria ir draugiška šeima, mylimu darbu ir susiraskite pomėgį. Žinoma, lengva pasakyti, tačiau dažniausiai ne viskas klostosi taip, kaip esame suplanavę. Todėl laikykitės taisyklių, padėsiančių jaustis laimingais: venkite konfliktų; suapvalinkite „aštrius kampus“; užsiimkite tik tuo, kas jums patinka; neleiskite sau pervargti; vykite lauk blogas ir liūdnas mintis; Kiekvieną dieną pasikraukite pozityviomis emocijomis. Kas yra pozityvios emocijos? Žiūrėkite tai, kas jums patinka: eikite į kiną, į muziejų, į teatrą, į vakarėlius. Įsigykite kažką naujo – užtenka ir smulkmenos, kuri kelia jums šypseną. Daugiau ilsėkitės gamtoje, mėgaukitės šilta vonia šaltuoju metų laiku. Visi išvardinti metodai leidžia išlaikyti vidinę harmoniją, o tai reiškia – ir išlikti jauniems. Juk kai gera nuotaika, jūs džiaugiatės gyvenimu – visa tai atsispindi akyse, veiksmuose ir užkrečia aplinkinius. Šaltinis: www.zvalus.lt

Dažnai pradedame vartoti maisto papildus skirtus išorinio grožio atstatymui: lygesnei ir skaistesnei odai, stipresniems plaukams ir t.t. Bet didesnio poveikio nepajaučiame, tada perkame kitus papildus bet ir vėl didesnio poveikio nesulaukiame.

@Geltonas aiškindamasis maisto papildų veikimo ypatumus turi suradęs veiksmingų variantų kad maisto papildai padėtų atstatyti išorinį grožį.

Telydi Jus gera nuotaika, džiaugiatės gyvenimu – visa tai atsispindi akyse, veiksmuose ir užkrečia aplinkinius

Kam reikalingi papildai

Net ir laikydamiesi nepriekaištingos dietos, dėl daugelio dalykų, įskaitant mūsų nualintą dirvožemį, maisto laikymą ir gabenimą, tradicinių gamtos rūšių genetinį pakeitimą ir padidėjusį stresą bei mitybos poreikius, atsirandančius dėl toksiškos aplinkos, mums neįmanoma gauti reikalingų vitaminų ir mineralų, vien tik iš valgomo maisto.

Daugelį metų buvo manoma, kad visus vitaminus ir mineralus gauname iš maisto. Bet kokios papildomos maistinės medžiagos buvo pavadintos nereikalingomis at net kenkiančiomis. Bet laikai keičiasi.

Dabar gydytojai vien JAV išrašo žuvų taukų papildų daugiau nei už milijardą dolerių. Dauguma kardiologų rekomenduoja B vitaminus, žuvų taukus ir kofermentą Q10. Gastroenterologai rekomenduoja probiotikus. Akušeriai – prenatalinius vitaminus. Atsirandantys moksliniai įrodymai rodo maistinių medžiagų, kaip svarbių pagalbininkų, svarbą mūsų biochemijoje ir metabolizme. Jie tarsi aliejus, kuris sutepa mūsų metabolizmo ratus. Plataus masto JAV vyriausybės remiamų tyrimų metu gerai aprašyti dideli mūsų gyventojų maistinių medžiagų, įskaitant omega-3 riebalus, vitaminą D, vitaminus B, cinką, magnį ir geležį, trūkumai. Pagalvokite apie maisto papildus. Norite geriausios kokybės maisto papildų, kuriuos galite nusipirkti.  

Geltonas Maisto papildai rekomenduojami po jų praktinio panaudojimo sveikatinimo tikslais, taip pat tyrinėjant gamintojus bei gatavų produktų nepriklausomą analizę

Ne visi maisto papildai vienodi

Pirkite maisto papildus – skelbia pardavėjai. Pagerins Jūsų savijautą! Ar tikrai?

Prieš pirkdami maisto papildus ir vitaminus- įsitikinkite kad perkate tinkamiausius.

O kad maisto papildai ir vitaminai yra skirtingi – pasakoja Maisto papildų ekspertė Anželika Kuznecova. Toliau sutrumpinta straipsnio dalis.

“Vartokite vitaminų teisingai

Turime pasidaryti šiek tiek biochemikais, jei norime išsirinkti geriausius vitaminus ir maisto papildus. Ir reikia žinoti , kuriuo momentu ir kartu su kuo jų vartoti.

Vartojame vitaminų, mineralinių medžiagų, įvairių gydomųjų augalų ekstraktų, omega-3, omega-6 ir omega-9 riebalų rūgščių bei daugelio kitų naudingų medžiagų, siekdami išsaugoti gerą sveikatą. Vitaminų vartojimas įtrauktas taip pat į gydomąsias programas, kad padėtų žmonėms pasveikti nuo įvairių sveikatos problemų. Šiais laikais daugelis gydytojų ir sveikatos priežiūros specialistų rekomenduoja jų vartoti. Kiekvienoje vaistinėje būna dešimtys ar net šimtai gražių dėžučių su vitaminais. Radijuje, televizijoje, internete, žurnaluose reklamuojamos tabletės, kapsulės ir antpilai. Žadantys išgydyti kone kiekvieną negalavimą. Ar visi biologiškai aktyvūs preparatai vienodai naudingi? Ar veikia principas- kuo brangesnis tuo geresnis?

Kad kiekviena vitaminų ar maisto papildų, pvz. kad ir ciberžolės dėžutė, duotų naudos, kiekvienas asmuo, kuris rūpinasi savo sveikata, turi kruopščiai ištirti kiekvieno preparato sudėtį. Tik taip apsaugosite save ir savo artimuosius nuo nevertingų ir net kenksmingų preparatų vartojimo bei beprasmio pinigų švaistymo.

Kai kurie gydytojai nerekomenduoja vartoti maisto papildų būtent todėl kad jie neturi laiko tirti jų cheminių formų ir formulių, bet neskirdami tam laiko, pacientui gali ir pakenkti. Tai reikia žinoti du svarbiausius dalykus.

Vitaminai turi įvairias formas- jie būna aktyvūs ir neaktyvūs.

Pvz. vitaminai B₂, B₆, B₁₂ ir folio rūgštis būna paprastos, neaktyvios formos ir aktyvios, kofermentinės ir metilintos formos. Neaktyvias formas organizmas turi pakeisti, ir šis procesas reikalauja daug energijos. Labai blogai neaktyvias formas pakeičia pvz. senyvų žmonių organizmas arba tokių asmenų organizmas, kurių sutrikusi kepenų ir kasos veikla, kuriems blogai veikia skrandis ir žarnynas. Neaktyvios formos pakeisti aktyviąja forma nepajėgia žmonės, kurie turi genetinių polimorfizmų- pakeistų genų kurie pvz. atsako už vitamino B₁₂ ir folio rūgšties pavertimą į aktyvią metilintą formą.

Jei tik tai įmanoma, ne tik asmenys, kurie turi sveikatos problemų , bet ir visiškai sveiki žmonės kasdien patiriantys padidėjusį psichoemocinį krūvį, taip pat siekiant išvengti konkrečių medžiagų deficito organizme, turėtų vartoti vitaminų jų aktyviomis formomis.

Mikroelementai būna organiniai ir neorganiniai.

Mikroelementai- tai mineralinės medžiagos, kurių mūsų organizmui reikia mikroskopinėmis dozėmis: cinkas, selenas, jodas, manganas, boras, litis, molibdenas. Makroelementai- tai mineralinės medžiagos, kurių reikia didelėmis dozėmis: magnis, silicis, kalcis, kalis, natris, chloras, siera.

Visos šios mineralinės medžiagos žmogaus ar gyvūno organizme ar augaluose nesiformuoja; jų esama žemėje, vandenyje, akmenyse, smėlyje, vandenynuose. Tačiau augalai, gyvūnai ir taip pat žmogus gali šių mineralinių medžiagų kaupti organizme.

Specialistai vis dar ginčijasi, ar mineralinių medžiagų neorganinės formos yra kenksmingos. Visiškai sveiko žmogaus organizmas jas gali paversti biologiškai aktyviomis organinėmis formomis ir neretai tai gali būti naudinga, tačiau ilgainiui tai būna panašu į nuolatinį vaikščiojimą apsiavus guminiais batais- esate apsiavę, tačiau su laiku tikrai turėsite problemų su kojomis.

Neorganinės formos visada pasižymi šalutiniu poveikiu, be to jos gali dirginti skrandį, pvz. neorganinė kalcio forma- kalcio karbonatas – yra taip pat „E“ medžaga (E170). Kai žmogus dažnai vartoja kalcio karbonato, jo galima perdozuoti ir gali išsivystyti hiperkalcemija- kalcis gali nusėsti sąnariuose ir kituose organizmo audiniuose. Žmogų gali pykinti, gali skaudėti pilvą, galimas vėmimas ir psichinės būklės pokyčiai.

Gamtoje randamas kalcio karbonatas (maistinė kreida) naudojamas kaip maisto dažiklis, tešlos kildinimo medžiaga, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga ir užpildas. Jo nepatartina naudoti asmenims, turintiems polinkį į druskų nusėdimą, inkstų ar tulžies akmenis, artritą, spondilozę ir aterosklerozę.

Pvz. neorganinis selenas (natrio selenatas) priklauso prie pirmos kartos seleno preparatų, pasižyminčių blogu biologiniu prieinamumu (prastai absorbuojasi ir organizmas jį blogai pasisavina). Nustatyta kad jis turi nepalankų šalutinį poveikį – pavartojus tokio preparato žmogų gali pykinti , galimas diskomforto pojūtis pilve, alerginės reakcijos ir kiti simptomai. Seleno neorganinės formos nepatartina taikyti net gyvulininkystėje, ką jau kalbėti apie žmones.

Pvz. geležis, kuris yra labai svarbus mikroelementas, neorganinė forma (geležies sulfatas) labai paplitusi maisto prieduose. Šis preparatas reklamuojamas ir skiriamas taip pat sergantiems žmonėms, nors MEDLINE duomenų bazėje prieinama daugiau nei 200 tyrimų, kurie atlikti laikotarpiu nuo 1983 metų iki 2010 metų ir kurie patvirtina, kad geležies sulfatas pasižymi šalutiniu poveikiu, o jo vartojimas gali kelti komplikacijų, galinčių pasireikšti, pradedant viduriavimu ir pykinimu, baigiant alergija ir anafilaksiniu šoku. Geležies sulfatas gali žaloti stemplę, skrandžio rauką, burnos ertmę, provokuoti infekcines ligas ir sukelti odos problemų. Tai stiprus skrandžio ir žarnyno gleivinių dirgiklis, sukeliantis intensyvų žarnyno ląstelių įrimą. Net vienkartinė 80 mg dydžio geležies sulfato dozė sukelia plonojoje žarnoje oksidacinių pažeidimų. Vartojant tokio preparato sumažėja skrandžio gleivinės apsauginio sluoksnio sintezė. Per vieną tyrimą 36 žmonėms, kurie vartojo geležies sulfato, buvo atlikta skrandžio ir žarnyno biopsija, o po to analizuoti gauti rezultatai. Šie liudijo kad 89 proc. atvejų, ant skrandžio ir žarnyno epitelio būta geležies nuosėdų, o 83 proc. atvejų buvo susiformavusios opos.

Jei geležies sulfato moteris vartoja nėštumo metu, vaikas gali turėti įgimtų raidos anomalijų ir širdies defektų.

Mineralinių medžiagų organinės formos-tai naujos kartos medžiagos, kurios tinkamos žmogaus organizmui, ypač retai turi kokį nors šalutinį poveikį (per 10 metų man neteko apie tokį girdėti), jas itin sudėtinga perdozuoti, organizmas tokias mineralines medžiagas natūraliai absorbuoja ir panaudoja, be to šios medžiagos yra efektyviai veiksmingos.“ baigia Anželika Kuznecova.

Geltonas siūlomi maisto papildai yra priimtiniausios sudėties žmogaus organizmui

Kam reikalingi papildų planai

Vienas klientų apžvelgė situacijas įsigyjant maisto papildus ir vitaminus.

„Norėdamas pastiprinti organizmą ir imunitetą nusprendžiau kad reikia įsigyti maisto papildų bei vitaminų. Siekdamas geriausio rezultato pergalvojau turbūt visus įmanomus įsigijimo variantus.

Pradėjau nuo medikų. Pasikonsultavau dėl savo savijautos, paskyrė eilę tyrimų ir po to imsis gydymo. Tyrimai kažkokių ligų neparodė, gydytojas išrašė skrandžio rūgštingumą, blogąjį cholesterolį mažinančių ir taip pat kitus nepageidaujamus simptomus mažinančius vaistų. Vienus simptomus sumažino, atsirado kitų. Pasidomėjau vaistų šalutinio poveikiu- ne tokie jau nekalti, be to gali atsirasti dar didesnis maistinių medžiagų ir vitaminų trūkumas. Dėl maisto papildų skyrimo, medikai buvo skeptiški-vis tiek didesnės naudos nebus. Iš kitos pusės supratu kad medikai pirmenybę teikė vaistams, o papildai nebuvo jų susidomėjimo objektas.

Apsilankiau vaistinių tinklo vaistinėje. Organizmo sustiprinimui vaistininkė turėjo nemažai pasiūlymų- be to daug siūlomų papildų buvo kaip tik tuo metu su didelėmis akcijinėmis nuolaidomis. Apsidžiaugiau-daug papildų ir dar tos akcijinės kainos. Pasidomėjau papildų informaciniu aprašu. Kai kurių papildų sudėty tik pagrindinis medžiagos pavadinimas, kaip magnis ar kalcis, bet neįvardinta kokia šios medžiagos cheminė formulė-juk pvz. kalcio karbonatas- paprasčiausia kreida, o kalcio citratas-jau įsisavinama, bet ir gerokai brangesnė kalcio forma. Taip pat prisiminiau kad man kažkodėl buvo siūlomi labiau vieni, o ne kiti tos pačios rūšies papildai. Supratau -kažkurie papildai buvo labiau naudingi pardavėjams, bet nebūtinai pirkėjui.

Internetinėje parduotuvėje prieš pirkdamas pasidomėjau kad nenupirkus katės maiše. Kone visi papildai pagal aprašymą buvo geriausi pasaulyje. Vis dėl to giliau pasidomėjus supratau kad tai kaip ir buvusioje vaistinėje- nebūtinai geriausia papildo sudėtis ir nebūtinai tinkamiausi vartotojui.

Taip pat internete suradau puslapių, kurie pagal klausimyno (testo) klausimus suformuoja papildų pasiūlymą. Pats klausimynas ir pasiūlymo suformavimas nieko papildomai nekainuoja-kodėl nepasinaudojus. Atsakęs įvairiausių klausimų apie savijautą, gyvenimo būdą, įpročius gavau konkretų pasiūlymą įsigyti tik toje svetainėje parduodamus papildus, dažnai tik su tos svetainės logotipais ir neparduodamais kitur. Papildų sudėtis irgi nebuvo detali, gamintojas dažnai nežinomas – ko pasekoje supratau kad siūlomas testas tebuvo masalas parduoti nebūtinai geriausios kokybės papildus.

Geltonas puslapyje pateiktas klausimynas pasirodė panašus į jau anksčiau paminėtus, bet papildų pasiūlymo įsigijimas buvo mokamas, be to pačiame  puslapyje nebuvo galima įsigyti papildų, kas sudarė nepatogumų. Užpildęs klausimyną ir priėjęs prie apmokėjimo vėl stabtelėjau – ar verta mokėti ir už papildus, ir už planą. Patikinimas, kad bus pasiūlyti tinkamiausios sudėties papildai, pagaminti gerai žinomų ir tyrimus atliekančių gamintojų viliojo, bet tas papildų plano mokestis stabdė-ar papildai tikrai tiks, ar Geltonas nėra fiktyvus pardavėjas? Patvirtinimai kad yra teisiškai registruotas pardavėjas MB Geltonas ir kad yra galimybė susigrąžinti pinigus už planą per 30 dienų, jei būsiu nepatenkintas įsigytais pagal planą papildais buvo pagrindiniais veiksniais užsisakant mokamą papildų planą. Atsiustas planas buvo aiškus, su konkrečias papildų pavadinimais ir nuorodomis kur jų galima įsigyti. Tai nebuvo tik viena ar kita internetinė parduotuvė. Gautų papildų sudėtis buvo detali, vartojimo instrukcijos – aiškios. Jei pats susiradęs papildus, būčiau sutaupęs papildų plano mokestį, bet kiek ilgai ir brangiai būtų užtrukę ieškojimai ir ar visus būčiau suradęs, nes plane pažymėta kad kai kurie papildai organizmą reikalingomis medžiagomis papildo tik jei vartojami kompleksiškai.“

Refliuksas yra didelė problema

Amerikiečių gydytojas ir 13 kartų New York Times geriausiai parduodamų knygų autorius Dr. Hyman (www.drhyman.com) savo dienoraštyje aptaria refliukso problemą. “ 44% amerikiečių su rėmens problema susiduria bent kartą per mėnesį. Rūgštį blokuojantys vaistai yra trečias pagal naudojimą JAV vaistai. Neseniai buvau sveikatos draudimo bendrovėje, ir jie man pasakė, kad trečioji brangiausia būklė po širdies ligų ir diabeto jų gyventojams yra refliuksas. Refliukso sukelia milžiniškas problemas, ir niekas klausia, kodėl. Kodėl mes kenčia nuo refliukso? Kokia yra priežastis? Ar tai ką mes darome, ar ką mes valgome? Ar yra koks nors kitas veiksnys, kuris skatina šią epidemiją? Kelionė į pagrindinę refliukso priežastį Funkcinėje medicinoje mes klausiame: „Kokia yra pagrindinė problemos priežastis ir kaip mes ją ištaisome?“ Dėl refliukso, pagrindinė priežastis kartais yra labai paprasta. Tai gali būti tai, ką mes valgome. Kai kurie bendri refliukso sukėlėjai yra:
  • Kepti maisto produktai
  • Aštrūs maisto produktai
  • Citrusiniai maisto produktai
  • Maisto produktai, kurių pagrindą sudaro pomidorai
  • Perdirbti maisto produktai
  • Alkoholis
  • Kofeinas
  • Rūkymas
Refliuksą gali sukelti kiti veiksniai, tokie kaip:
  • Valgymas prieš miegą;
  • Valgymas su jau pilnu skrandžiu, dėl kurio maistas negali būti suvirškintas.
  • Antsvoris ir didelis pilvas, kuris gali stumti skrandį aukštyn ir sukelti refliuksą.
  • Lėtinis stresas veikia skrandžio nervus, todėl neįmanoma tinkamai apdoroti maisto. Tai nukreipia maistą eiti aukštyn, o ne žemyn. Tiesą sakant, norint gerai virškinti maistą, turite atsipalaiduoti. Taigi, kvėpavimas prieš valgį yra labai svarbus įrankis.
  • Magnio praradimas, kurį sukelia stresas. Magnis yra reikalingas atsipalaiduoti sfinkterį skrandžio apačioje, kad iš tikrųjų leistų maistui judėti žemyn. Jei neturite pakankamai magnio, maistas pakyla.
  • Maisto (įskaitant glitimą ir pieną) netoleravimas, kurio galbūt nediagnozavo Jūsų gydytojas.
  • Blogosios bakterijos ar mielės besidauginančios skrandyje. Jei vartojot daug antibiotikų, jei vartojot hormonų, jei valgote daug cukraus ir perdirbto maisto, Jūsų skrandyje gali padaugėti blogųjų bakterijų ar mielių ir jos gali fermentuotis, sukelti nevirškinimą ir refliuksą.
  • H. Pylori, bakterija, kuri paveikia daug žmonių mūsų gyventojų, kartais gali būti susijusi su refliuksu.
Taigi, yra daugybė priežasčių: viskas nuo to ką valgote, koks gyvenimo būdas, kiek streso, rūkymo, kofeino, alkoholio, bakterijų žarnyne, maisto toleravimo – visi šie dalykai gali sukelti refliuksą. Refliukso mažinimas Raktas į šią problemą nėra atsižvelgiant į rūgšties blokatorius, kurie gali sukelti visų rūšių problemų. Tai gali suteikti jums simptominį palengvėjimą, tačiau yra problemų su šiais vaistais. Problemos raktas nėra vaistų vartojimas. Tai yra priežasties suradimas. Funkcinė medicina yra priežasties o ne simptomo, ir tai yra būtent tai, ką mes darome su refliukso. Yra keletas tikrai paprastų veiksmų, kuriuos galite imtis, kad pamatytumėte, ar yra kokių nors konkrečių priežasčių, kurie sukelia jūsų problemą.
  • Sureguliuokite dietą. Dalykai, kurie yra bendri ir lengvai pašalinami, yra aštrūs maisto produktai, citrusiniai maisto produktai, pomidorų pagrindo maisto produktai ir kepti maisto produktai. Paprasta.
  • Trumpam, pvz., dvi savaites, atsikratykite galimų maisto alergenų. Labiausiai paplitę glitimas ir pienas.
  • Stenkitės kelias savaites atsikratyti alkoholio, kofeino, ir nikotino, kurie sukelia refliuksą. Ne amžinai, bet pabandykite jį šiek tiek laiko, ir pamatyti, jei tai sukelia jūsų problemą.
  • Pakeiskite savo gyvenimo būdą. Pavyzdžiui, nevalgykite tris valandas prieš miegą. Suteikite sau galimybę virškinti maistą.
  • Susidoroti su stresu prieš valgydami. Pabandykite labai paprastą techniką, kad aš vadinu „Paimkite penkis.“ Paimkite penkis kvėpavimus prieš kiekvieną valgį. Suskaičiuokite iki penkių skaičių prieš įkvepiant ir iki penkių giliai iškvepiant. Jūs pastebėsite didžiulį atsipalaidavimą savo nervų sistemoje, ir jums virškinti savo maistą geriau.
  • Pabandykite konkrečius papildus padėti. Mano mėgstamiausia yra saldymedis, kuris padengia skrandį ir užkirsti kelią refliuksui. Prieš valgydami galite kramtyti dvi ar tris tabletes. Pabandykite probiotikus kaip Acidophilus ir Bifidobacteria. Be to, galite naudoti virškinimo fermentus, kurie padeda suskaidyti maistą. Be to, magnis yra labai galingas atsipalaidavimo mineralas virškinimo sistemai, kuri padeda išvengti refliukso.
  • Jei vis dar ne gerėja po šių veiksmų, tada, jūs galite padaryti su savo gydytoju:
  • H. Pylori testas
  • Celiakijos ir jautrumo glitimo patikrinimas
  • Patikrinimas ar nėra jautrumo maistui
  • Patikrinkite, ar nėra per daug blogųjų bakterijų, mielių augimo ar parazitų“ savo aptarimą baigia Dr. Hyman.
Refliukso mažinimui įtakos turi ir kiti čia nepaminėti tam tikri maisto papildai. Geltonas maisto papildų planai daugeliu atveju leidžia reikšmingai sumažinti refliuksą.

Vitaminai ir papildai gali sustiprinti protinę energiją

Vitaminai ir mineralų papildai gali sustiprinti protinę energiją ir savijautą ne tik sveikiems suaugusiems žmonėms, bet ir tiems, kas linkęs į nerimą ir depresiją. Tuo metu, kai daugelis žmonių žiūri žemyn į savo juosmenį kad įvertinti mitybą, Kalgario universiteto mokslininkė daktarė Bonnie Kaplan, žiūri aukštyn, t.y virš kaklo į smegenis. Tai medicinos studijų sritis, kuriame ji mato spartų augimą dėka nedidelės grupės išsišokėlių, tokių kaip ji pati. Jie įveikė stiprų spaudimą, ypač iš psichiatrijos įstaigų, kad atskleistų ryšį tarp vitaminų ir mineralų, siekiant pagerinti psichinę sveikatą.

„Nors smegenys sudaro tik apie du procentus mūsų viso kūno svorio,“ aiškina dr Kaplan, „tai labiausiai metaboliškai aktyvus organas. Jie naudoja nuo 20 iki 50 procentų visų mūsų suvartotų maistinių medžiagų. Štai kas budina žmones. Vitaminai ir mineralų papildai gali būti alternatyva vis daugiau vartojamiems psichotropiniams vaistams, skiriamiems dėl nerimo ir depresijos simptomų.“

B. Kaplan pateikė Kanadoje atliktų savo tyrimų duomenis apie 97 suaugusius pacientus su nuotaikos sutrikimais. Jie registravo, ką valgė, ir nustatyta, kad suvartojant daugiau vitaminų ir mineralų, pagerėjo pacientų protinė veikla. Mokslininkė įsitikinusi, kad viena pagrindinių protinių sutrikimų priežasčių yra netinkama mityba, tačiau praėjusio amžiaus viduryje išpopuliarėjus psichotropiniams vaistams, psichiatrai vis labiau nustojo protinius sutrikimus tvarkyti per mitybą. Tuo tarpu tyrimai rodo, kad vadinamąją vakarietišką dietą su daug perdirbto maisto išpažįstantiems žmonėms yra didesnė nuotaikos sutrikimų ir nerimo tikimybė. Jutos universiteto mitybos skyriaus specialistė dr. C.J. Geiger pateikė savo duomenis apie teigiamą vitaminų B ir D, 5-hidroksitriptofano (5-HTP), ginkmedžio lapų ekstrakto ir omega-3 poveikį nuotaikai. 5-HTP yra natūraliai atsirandanti amino rūgštis, iš kurios žmogaus organizme gaminasi seratoninas. C.J. Geiger yra nustačiusi, kad daugelio suaugusiųjų energijos lygis kinta. Jis esti didžiausias įpusėjus rytui, smarkiai nukrenta pavalgius pietus, šiek tiek atsigauna vėlyvą popietę ir vėl nusėda prieš einant miegoti. Tačiau šie energijos pakilimai ir nukritimai varijuoja atsižvelgiant į lytį, amžių ir klimatą. Mokslininkė sako, kad daug suaugusiųjų, siekdami visą dieną išlikti energingi, geria kavą, gaiviuosius gėrimus, valgo šokoladą ir šokoladinius batonėlius, negana to, vartoja energetinius gėrimus, įvairius užkandžius su cukrumi. Kartu ji išskyrė kitą žmonių kategoriją, kurie valgo dažniau ir po nedaug, kad išlaikytų energiją, be to, skiria daug laiko poilsiui ir sportui.

Prieš šešiasdešimt metų žmonės vis dar rūkė darbo vietoje“, – prisimena ji. „Tada mes nusprendėme, kad tai negerai. Tą patį turime padaryti dėl maisto. Turime suprasti, kad žmonės nebūtų prastos mitybos objektai. Visi mes, ypač vyresni nei 60 metų, turime spręsti šį klausimą, jei tikimės ilgo, psichiškai sveiko gyvenimo ateityje.“

Augalinės kilmės maisto pavojai

Augalinės kilmės maisto produktai laikomi sveikos mitybos pagrindu. Patys augalai galvoja kitaip ir visaip stengiasi apsiginti nuo suvalgymo. Apsiginimo tikslu augalai kaupia daug biologiškai aktyvių junginių, kurie vieniems nepadaro nieko, o kitiems gali sudaryti sąlygas įvairiems negalavimams ar net apsinuodijimui, ypač jei augaliniai produktai vartojami dideliais kiekiais. Žinoma, kad visų biologiškai aktyvių junginių poveikis sumažėja fermentacijos procesų metu.
Biologiškai aktyvius junginius pagal poveikį žmogaus organizmui galima suskirstyti į kelias grupes.
💛Vien iš grupių yra Oksalatai. Tai – tai rūgštynių rūgšties druskos (bespalviai kristalai)., kuriuos kartais galima pastebėti tiesiog ant augalų – tai žymi blizgesys ant, pavyzdžiui, augalų lapų. Šios medžiagos – viena iš augalų gynybinių reakcijų Jie gerai tirpsta vandenyje ir alkoholyje. Susidaro augaluose lapų augimo metu. Dideli oksalatų kiekiai randami rabarbaruose, špinatuose, kakavos pupelėse ir raudonųjų burokų lapuose (nuo 0,2 iki 1,3 proc.), arbatos lapuose (gali būti iki 2 proc.). Ridikuose, pupelėse, morkose, žirniuose jų yra šiek tiek mažiau. Didžiausias oksalatų kiekis kaupiasi augalų lapuose. Pradinis oksalatų toksiškumas žmogui pasireiškia graužiamuoju pojūčiu burnoje ir virškinamojo trakto sudirginimu ar net skrandžio uždegimą. Kita svarbesnė oksalatų poveikio problema žmogaus organizmui yra susijusi su kalcio apykaitos sutrikimu – kalcis pasišalina iš organizmo, nes oksalatai su kalciu sudaro mažai tirpius junginius. Oksalatams sujungus kalcį, sumažėja jo kiekis kraujo plazmoje (išsivysto hipokalcemija). Trūkstant kalcio sumažėja kraujo krešėjimas. Neradusi kalcio, oksalo rūgštis gali susijungti su kaliu, magniu, geležimi. Esmė tame, kad oksalo rūgštis mus apvagia nuo šių mineralų ir mums jų pradeda trūkti.
Nuolat apsinuodijant oksalatais pakenkiami inkstai (išsivysto inkstų uždegimas). Oksalatai taip pat ardo kraujo eritrocitus. Teigiama, kad su maistu į organizmą patekę oksalatai yra sunkiai pašalinami. Oksalatai gali susidaryti kaip baltymų ir angliavandenių apykaitos produktas iš glikolio rūgšties ir kaip vitamino C apykaitos produktas, t. y. iš askorbo rūgšties. Mokslininkai rekomenduoja atlikti specialius tyrimus, kurių metu būtų nustatyta, ar nekenkia žmogaus organizmui dideli, dabartiniu metu rekomenduojami vartoti vitamino C kiekiai, iš kurio gali susidaryti oksalatai. Manoma, kad oksalatai sudaro pagrindą akmenligei išsivystyti (tulžies pūslėje, inkstuose). Yra tyrimų, įrodančių, kad nuolatinis juodosios arbatos vartojimas taip pat gali būti akmenligės priežastis.
💛Kita biologiškai aktyvių junginių grupė- fitatai. Daugelyje augalinių maisto produktų yra fitorūgšties. Ši rūgštis augaluose susidaro augimo metu. Kai fitorūgštis prisijungia cinko, kalcio, vario, geležies jonus, susidaro druskos – fitatai, kurie yra labai mažai tirpūs vandenyje ir atsparūs temperatūros poveikiui. Fitatų randama grūduose (t. sk. rugiuose, kukurūzuose, ryžiuose, avižose, sorose) sėlenose, sojų pupelėse, mažesni kiekiai bulvėse, morkose. Žmogaus organizmas iš augalinių produktų fitatų pasisavinti negali. Taigi negali įsisavinti ir reikalingų mineralinių medžiagų (vario, cinko, mangano, kalcio, geležies). Esant didesniam fitatų kiekiui maisto produktuose, organizme gali susidaryti mineralinių junginių trūkumas. Siekiant pašalinti didžiąją dalį lektinų ir fitatų, būtina riešutus, sėklas, grūdus ir ankštinius keletą valandų mirkyti, o ankštinius ne tik mirkyti, bet ir nepertraukiamai virti bent 30 min. Augaliniuose maisto produktuose esantis fitatų kiekis gali būti sumažintas fermento fitazės, kurio taip pat yra augalinėse kultūrose. Šio fermento atskiruose augaluose yra skirtingi kiekiai, taip pat atskirų kultūrų skirtingas ir fermento fitazės aktyvumas, pvz., sojų pupelėse fitazės aktyvumas yra labai silpnas. Optimalus fitazės akyvumas pasireiškia esant pH 5,0-5,5 ir 50-55 °C temperatūrai. Daugiausia fitazės yra rugiuose. Ruginės duonos gamybos metu, vykstant rauginimo procesui, fitazės aktyvumas yra didžiausias, todėl fitatų kiekis duonoje (palyginus su kiekiu miltuose, iš kurių ji kepama) labai sumažėja.
💛Dar viena biologiškai aktyvių junginių grupė yra fermentų inhibitoriai Tai biologiškai aktyvūs junginiai, kurie su augaliniu maistu patekę į žmogaus virškinimo sistemą slopina joje fermentų veiklą (virškinimo fermentų ir kitų). Tokių junginių yra beveik visuose ankštiniuose augaluose. Jie slopina proteazių (tripsino, chimotripsino ar kitų baltymus skaldančių fermentų) aktyvumą. Šie junginiai (fermentų inhibitoriai) yra baltyminės medžiagos, turinčios aktyvius centrus, prie kurių prijungiami fermentai. Su šiais baltymais sujungti fermentai tampa neaktyvūs, neatlieka savo funkcijų. Tokių medžiagų randama grūduose, bulvėse, burokėliuose. Bandymai su gyvūnais parodė, kad dėl maiste esančių virškinimo fermentus slopinančių biologiškai aktyvių junginių pakito gyvūnų kasa, jie lėtai vystėsi bei dauginosi. Jeigu galvijų pašaruose yra daug proteazių inhibitorių, sutrinka apetitas, judėjimas. Kai į žmogaus organizmą su maistu patenka daug proteazių inhibitorių, gali sutrikti virškinimo procesas. Yra inhibitorių, kurie slopina ne tik baltymus skaldančius, bet ir kitus fermentus. Pupelėse randamas junginys, slopinantis fermentą plazminą, reikalingą formuotis fibrinui kraujo krešėjimo metu. Be to, pupelėse, rugiuose yra junginių, kurie mažina krakmolo virškinimą reguliuojančių fermentų – amilazių – aktyvumą. Šių fermentus slopinančių junginių veikimas inaktyvuojamas verdant, kepant, bet naudojant maistui neapdorotus bulves, grūdus ar ankštines kultūras, juose esančios biologiškai aktyvios medžiagos gali pakenkti virškinimui.
💛Alkaloidai yra dar vieni junginiai susidarantys pažaliavusiose bulvėse. Kiti junginiai kenkia bulves puolantiems korolado vabalams. Tai augaluose susidarantys junginiai, į kurių sudėtį įeina azoto grupė. Alkaloidai klasifikuojami remiantis juose esančiomis junginių grupėmis: glikoalkaloidai, purino alkaloidai, acikliniai alkaloidai ir kt. Alkaloidai daugiausia kaupiasi sėklose ir šaknyse. Jų kiekis augaluose priklauso nuo daugelio veiksnių: dirvos savybių; tręšimo intensyvumo; augalų savybių ir kt.
Augaliniuose maisto produktuose dažniausiai randami glikoalkaloidai ir purino alkaloidai. Glikoalkaloidai – tai svarbiausia alkaloidų junginių grupė, kuri saugo augalus nuo infekcijų, kolorado vabalų. Kai kurie šios grupės junginiai yra toksiški. Pagrindiniai bulvėse randami glikoalkaloidai yra α-solaninas ir α-čekoninas. Šie toksiški junginiai susidaro bulvėms augant. Visose žaliose augalo (bulvių) dalyse yra solanino: žieduose 0,6-0,7 proc., žaliuose stiebuose 0,01-0,05 proc., o bulvių gumbuose 0,002-0,012 proc. Daugiausia (iki 70 proc.) solanino susikaupia bulvių žievėje ir akelėse. Solaninas yra kartaus skonio: kai bulvėse jo kiekis yra ~0,01 proc., jaučiamas kartumas. Ypač intensyviai šis junginys pradeda gamintis veikiant šviesai. Bulvės pradeda „žaliuoti“, pažaliavusiose ir dygstančiose bulvėse solanino gali būti iki 0,5, o daiguose net iki 5 procentų. Glikoalkaloidų koncentracija bulvių gumbuose yra įvairi (nuo 2 iki 10 mg/100 g). Jų kiekiui turi įtakos bulvių rūšis, dirva. Solanino kiekį lemia ir bulvių augimo aplinka. Jei bulvės yra pačiame dirvos paviršiuje, gauna daug šviesos (saulės spindulių), jos pradeda kaupti solaniną. Solaninas kaupiasi bulvėse ir tuo atveju, jeigu jos yra mechaniškai pažeistos ar nukastos laikomos šviesoje. Glikoalkaloidų susidarymui bulvėse bei jų kiekio nustatymui skiriamas nemažas dėmesys, kadangi šie junginiai gali būti sunkių apsinuodijimų priežastis. Apsinuodyti gali ir žmonės, ir gyvuliai, ypač jeigu maistui ar pašarams naudojamos pažaliavusios bulvės. Maisto ir vaistų administracija (FDA) teigia, kad kai solanino kiekis bulvėse pasiekia 200 mg/kg, kyla apsinuodijimo pavojus. Glikoalkaloidai pakenkia virškinamajam traktui, nervų sistemai. Šie pakenkimai atsiranda dėl to, kad α-solaninas ir α-čekonimas veikia kaip fermento cholinesterazės inhibitoriai. Cholinesterazė netiesiogiai dalyvauja perduodant nervinius impulsus, todėl fermento aktyvumo sumažėjimas pažeidžia nervų sistemos funkcijas. Yra žinomi net mirties atvejai. Jeigu solanino kiekis pasiekia iki 2,8 mg/1 kg kūno svorio, atsiranda tokie apsinuodijimo požymiai: mieguistumas; leikštulys; vėmimas; kvėpavimo funkcijos sutrikimas (trūksta oro).
Įrodyta, kad α-čekoninas, lyginant su α-solaninu, daug toksiškesnis ir net nežymūs α-čekonino kiekiai veikia embriotoksiškai, sutrikdo embriono vystymąsi, taip pat gali būti kūdikių apsigimimų priežastis. Kai kurių toksikologų teigimu, verdant bulves solaninas iš dalies skyla, jo kiekis sumažėja 6-7 proc., kitų autorių teigimu, net esant 100 °C temperatūrai, solaninas neskyla. Įrodyta, kad α-solaninas ir α-čekoninas suardomas esant tik 170 °C temperatūrai. Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) rekomendacijose nurodoma, kad jeigu bulvių gumbų sausojoje medžiagoje salonino yra daugiau kaip 0,1 proc., tokios bulvės žmonių maistui negali būti vartojamos. Solanino yra ne tik bulvėse, jo randama baklažanuose, žaliuose pomidoruose. Kitas glikoalkaloidas yra tomatinas. Jis kaupiasi pomidorų lapuose ir stiebuose, tačiau randama ir pomidoruose (neprinokusiuose iki 0,4 g/kg, o prinokusiuose tik iki 0,08 g/kg). Vartojant maistui nevisiškai prinokusius pomidorus gali sutrikti virškinimas. Kaip ir solaninas, šis junginys taip pat apsaugo augalus nuo infekcijų. Ypač veiksmingas nuo kolorado vabalų, todėl šie kenkėjai ant pomidorų nesidaugina.
💛 Apibendrinant nereiktų galvoti kad negalima valgyti daržovių. Kiekvienam tai pasireiškia skirtingai: jei valgydami daržoves jaučiatės gerai, jaučiate, kad jūsų sveikata puiki, neturite jokių virškinimo sutrikimų, nėra jokių keistų uždegimų, neatsiranda jokių skausmų, vadinasi, jums daržovės tinka, jūsų organizmas visa tai priima. Bet yra žmonių, kurie valgydami daržoves nesijaučia gerai. Išsiaiškinimui ar tai yra negalavimų priežastis – pabandykite nevalgyti daržovių kurį laiką.

Pasirūpinkim gyvybiškai svarbių B grupės vitaminų pakankamumu

 
B grupės vitaminai yra nepaprastai svarbūs gyvybei, sveikatai ir įvairioms organizmo funkcijoms – ypač nervų, smegenų ir širdies bei kraujagyslių sistemoms.
Vitamino B trūkumas sukelia rimtų savijautos problemų kurios vėliau lemia ir tokias sveikatos problemas kaip:
-nuovargis ir nuotaikos svyravimai;
-mažakraujystė;
-depresija ir nerimas;
-vidurių užkietėjimas ir blogas virškinimas bei apetito praradimas;
-širdies problemos taip pat nereguliarus širdies plakimas ir raumenų silpnumas;
-bloga atmintis ir susikaupimas;
-problemos su oda, plaukais, nagais.
Gyvybiškai svarbu gauti B grupės vitaminus tinkamu kiekiu, nes jie daro tiesioginę įtaką širdžiai, nuotaikai, darbingumui, svoriui ir net virškinimui. B grupės vitaminai yra būtini energijos gamybai, sveikų raudonųjų kraujo kūnelių susidarymui ir funkcionavimui.
Kas sukelia vitamino B trūkumą? Greitas gyvenimo tempas diktuoja mūsų pačių poreikį ir svarbą šiai vitaminų grupei, o intensyviais darbo ar studijų laikotarpiais mūsų kūnas gali pareikalauti papildomos pagalbos, todėl rizika, kad pritrūksime reikiamo vitamino B kiekio, yra didesnė, nei galėtume įsivaizduoti. Įvairaus amžiaus žmonės vis labiau kenčia nuo nerimo ir B grupės vitaminų trūkumo. Pagrindinė rizikos grupė, kuriai gali trūkti B grupės vitaminų, yra žmonės, kenčiantys nuo širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų bei sergantys lėtinėmis ligomis ir, žinoma, patiriantys nuolatinį stresą, bei sergantys nervų sistemos ligomis.
B grupės vitaminų trūkumas gali atsirasti:
– dėl perdirbtų maisto produktų vartojimo, kuriuose dažnai nėra didžiosios dalies vitaminų;
– dėl didelio cukraus kiekio vartojimo, kuris sugriauna pusiausvyrą virškinimo trakte. Dėl to žarnyno mikrobiota yra netinkama B grupės vitaminams įsisavinti ir atsiranda šios grupės vitaminų stygius.
-dėl per didelio alkoholio, kavos vartojimo, taip pat rūkymo, streso;
-dėl kai kurių vaistų, taip pat kontraceptinių tablečių vartojimo, kurie neleidžia įsisavinti ir absorbuoti B grupės vitaminų.
Geriausi natūralūs B grupės vitaminų šaltiniai yra neskaldyti grūdai, mielės, riešutai, sėklos, daigai, taip pat mėsa, žuvis, kiaušiniai, daržovės ir vaisiai. Nors vitamino B šaltinių sąrašas iš pažiūros yra ilgas, to vis tiek gali nepakakti intensyvaus gyvenimo laikotarpiu ar sergant lėtinėmis ligomis (ypač virškinimo), todėl gali pagelbėti maisto papildai ir vitaminai.
💛Rinkdamiesi vitaminus neapsirikit. Ne visi vienodi ir įsisavinami.
Vitaminai turi įvairias formas- jie būna aktyvūs ir neaktyvūs
Vitaminai B₂, B₆, B₁₂ ir folio rūgštis būna paprastos, neaktyvios formos arba aktyvios, kofermentinės ir metilintos formos. Neaktyvias formas organizmas turi pakeisti, ir šis procesas reikalauja daug energijos. Labai blogai neaktyvias formas pakeičia pvz. senyvų žmonių organizmas arba tokių asmenų organizmas, kurių sutrikusi kepenų ir kasos veikla, kuriems blogai veikia skrandis ir žarnynas. Neaktyvios formos pakeisti aktyviąja forma nepajėgia žmonės, kurie turi genetinių polimorfizmų- pakeistų genų kurie pvz. atsako už vitamino B₁₂ ir folio rūgšties pavertimą į aktyvią metilintą formą.
Jei tik tai įmanoma, ne tik asmenys, kurie turi sveikatos problemų , bet ir visiškai sveiki žmonės kasdien patiriantys padidėjusį psichoemocinį krūvį, taip pat siekiant išvengti konkrečių medžiagų deficito organizme, turėtų vartoti B grupės vitaminų jų aktyviomis formomis.
💛Geltonas rekomenduoja tik aktyvios formos vitaminus ir organinės formos mikroelementus.

Maisto papildų pašalinis poveikis?

💛Vienas iš vaistų pašalinio poveikių – maistinių medžiagų trūkumo organizme sukėlimas, kuris gali atsitikti tiek blokuojant įsisavinimą, tiek sukeliant per didelį pašalinimą.
Maisto papildai išoriškai labai panašūs į vaistus: tabletės, milteliai, kapsulės ir pan. Tai gal ir maisto papildai gali įtakoti panašias priežastis. Pasirodo taip – visada reikia žiūrėti ką vartoji. Kiekviena papildų tabletė susideda iš pagrindinės medžiagos, papildomų medžiagų ir apvalkalo. Kiekviena iš šių dalių gali turėti įtakos organizmui.
💛Pagrindinė medžiaga svarbi keliais aspektais:
-veikliosios medžiagos forma (cheminė formulė);
-veikliosios medžiagos gavimo būdas (organinė ar sintetinė)
-veikliosios medžiagos grynumo rodiklis (išgryninta ar su priemaišomis)
Nuo veikliosios medžiagos formos priklauso kaip organizmas ar pajėgs tai įsisavinti ir ar turės norimą poveikį.
Nieko naujo nepasakysiu – organinė medžiagos forma gauta iš gamtos yra priimtimesnė organizmui nei sintetinė gaminama laboratorijoje. Bet organinė forma turėtų būti iš laukinės gamtos, o ne iš chemikalais apdorotų ar auginamų nepalankiose sąlygose (prie kelių, gamyklų ir pan.).
Nuo veikliosios medžiagos grynumo priklauso ar nelikę nereikalingų priemaišų ir pan. Beje, veikliosios medžiagos gryninimas yra brangus procesas ir vienu ar kitu procentu grynesnė medžiaga jau yra brangesnė. Gryninama siekiant pašalinti sunkiuosius metalus, taip pat kitus kenksmingus junginius, tokius kaip dioksinai, furanai ir polichlorinti bifenilai.
💛Pagalbinės medžiagos kaip konservantai, rišikliai ir pan irgi nėra jau tokios nekaltos medžiagos. Dažnai veikliosios medžiagos įsisavinimui trukdo papildomi maisto papildo priedai-rišikliai žymimi “E” raide. Kuo mažiau “E” tuo priimtiniau. Yra papildai be dirbtinių dažiklių, kvapiųjų medžiagų ar cheminių konservantų, glitimo,GMO
💛Dar viena papildo dalis – apvalkalas. Juk net verdant dešreles pasižiūrim ar apvalkalas nataūralus, ar valgomas ir pan. Augalinės celiuliozės ar želatinos kapsulė nėra žalinga žmogaus organizmui kaip ir rišiklis- magnio stearatas.
Atkreipkite dėmesį! Maisto papildų gamintojas būtinai pasiskelbs jei maisto papildą pagamino kažkuriuo požiūriu kokybiškesnį ir neužsimins apie tai jei ko nepadarė😊
💛Išsaiškinę gauto papildo sudėtį dar labai svarbu pasiaiškinti o kas pagamino:
-no name fabrikas;
-ilgą istoriją turintis papildų gamintojas;
-papildų gamintojas keliantis sau aukštus reikalvimus ir testuodamas savo gaminius žinomiausiose pasaulio laboratorijose.
No name fabrikas pagal užsakymus gamina maisto papildų komponentus. Kiek geras produktas apsprendžia specifikacija. Jei pateikiama išsami sudėtis, tikėtina kad maisto papildas bus kokybiškesnis už tą, kuris pateikia abstrakčią sudėtį ar jos visai nepateikia, pvz.; magnis pateiktas apstrakčiai ir magnio citratas – pateiktas konkrečiai.
Vakarų Europoje, turinčioje ilgalaikes maisto papildų gamybos tradicijas saugo savo reputaciją ir rūpestingai atsirenka medžiagas papildų gamybai. Yra maisto papildų gamintojų kurie nuolat testuoja savo produkciją. Geros gamybos praktikos (GMP) ženklas nurodo, kad gamintojų veiklos procedūros atitinka pramonės kokybės kontrolės ir bandymų standartus. Viena griežčiausių institucijų Australijos vyriausybės agentūra TGA patvirtina tik pačių geriausių gamintojų produkciją.
Svarbu ir maisto papildų kaina. Aukštenė kaina dažniausiai reiškia ir geresnę kokybę.
💛Apibendrinant -visa tai leis įsivertinti ar tikrai kokybiškus papildus vartojame ir galime tikėtis teigiamo poveikio savo savijautai ir bent jau nepabloginant savijautos kitais pašaliniais poveikiais.
💛Jau geriau visai nevartoti maisto papildų nei vartoti nekokybiškus.

Virškinimą pagerins religinio kalendoriaus laikymasis

 
💛Jei kankina gastroezofaginis refliuksas, gydyti reikia ir virškinimo, ir nervų sistemas, nes yra pažeisti šie du poliai, kurie tarpusavyje labai susiję, – sako liaudies medicinos ekspertas Virgilijus Skirkevičius. Apie tai publikuojama Genovaitės Privedienės straipsnyje VLMedicina.
💛Atsižvelgti į konstitucinį tipą
Jis atkreipia dėmesį, jog koreguojant mitybą svarbu atsižvelgti, kaip siūlo Vedos, kokiam konstituciniam tipui priklauso žmogus – taikyti vienodo mitybos modelio negalima. Pavyzdžiui, jei žmogus smulkaus sudėjimo, jautrios nervų sistemos, linkęs į depresiją, isteriją, šizofreniją, jis turi riboti baltyminį maistą. Jei žmogus stambus, kaupiantis gleives, linkęs į 2-ojo tipo diabetą, – iš raciono jis turi išimti mielinius gaminius (makaronus, batonus, duoną ir pan.), actą, alkoholį . Jei žmogus karštas, „ryžas“, strazdanotas, t. y. tulžies tipo, – jam reikėtų mažiau vartoti riebalų, rūkytų, keptų gaminių.
💛Taip pat ekspertas siūlo valgyti kuo mažiau apdorotą maistą. Pvz., užuot pirkus dešras, kuriose apstu konservantų, stipriklių, tiesiog išsivirti neapdorotos mėsos.
Visos ligos – nuo nevirškinimo
„Visos ligos prasideda nuo nevirškinimo. Šis sutrikimas sukelia aibę kitų problemų, nes pažeidžia kaulų, nervų sistemą, vidurius, sąnarius. Jei organizmas nesuvirškina baltymų, vadinasi, jis nesusidoroja su svetimais baltymais, ir šie užvaldo – ima rūgti, pūti, kitaip tariant, jie ima organizmą virškinti ir atsiranda visokių medžiagų, kurios kaupiasi, sukelia uždegimus, polipus ir pan.“, – aiškina V. Skirkevičius.
Jei atsirado refliuksas , – teigia žolininkas, – tai rodo, jog valgome neramiai, įsitempę, susijaudinę, nervingai, valgydami skaitome, žiūrime televizorių, negalvojame, kaip suvirškinti svetimas medžiagas, kad sukurtume savas. Kai virškinimas nueina į antrą planą, maistas nesuvirškinamas, o nuo įtampos atsipalaiduoja skrandžio sfinkteris (raumeninis žiedas apatinėje stemplės dalyje) ir atsiranda refliuksas.
💛Ką daryti?
„Nereikia pulti vartoti vaistų, tyrinėti H. pylori bakteriją, kuri tik parodo uždegimines reakcijas. Bakterijas naikinti nesiūlau, nes jų yra kiekvieno mūsų organizme, tik ne visur ji turi terpę. Tad ji yra tarsi mūsų sveikatos indikatorius. Jei bakterijos vystosi, – vadinasi, maistas pūva, nevirškinamas, svetimi produktai netampa savais“.
Norint pagerinti virškinimą, anot V. Skirkevičiaus, svarbiausia valgyti ramiai, neskubant, įsisąmoninant, laikytis sezoniškumo ir tradicijų – prieš valgį persižegnoti, pasimelsti, kramtyti ilgai, kad skonis jaustųsi burnoje, valgant neskaityti, nežiūrėti televizijos, po valgio labai skatintini malonūs pokalbiai. Teigiamą poveikį turi religinio kalendoriaus rekomendacijos – pasninko dienos, o virškinimo sistemą treniruoja Kūčių, kitų religinių švenčių papročiai, kurie leidžia sočiai prisivalgyti.
💛Padės kvepiantys augalai
Virškinimui gerinti tinka raminantys , kvepiantys augalai – tie, kurie gerina kvėpavimą, gerina ir virškinimą, pvz., raudonėlis, valerijonas, mėta, juozažolė, pankolis.
Liaudies medicinos ekspertas pateikia klasikinį receptą, skatinantį virškinimo ugnį, „šalto“ tipo žmonėms, kurių šaltos kojos ir rankos, žemas kraujospūdis, – sumalti kavamale pipirus ir sumaišius su medumi gautą košelę sulaižyti arbatinį šaukštelį prieš kiekvieną valgį. Tinka tam ir pankolis, kalendra, kmynai, krapai – aštrumo turinčios sėklos.
💛Ar vengti kavos? Ar gerti sodą?
Ar vengti kavos? V. Skirkevičius sako, jog ji nekenks tiems, kuriems kaupiasi gleivės, kurie yra stambaus sudėjimo, kurie negali vartoti alkoholio, mielinių produktų.
Pajutę rėmenį daugelis puola gerti vandens su ištirpinta soda. Ar tai gerai? Anot eksperto, sodos geriau nevartoti, nes ji po kiek laiko dar labiau provokuos refliuksą. Vietoj to verčiau suvalgyti druskos (ant peilio galo) ir užsigerti vandeniu. Druska skatina užsidaryti atsipalaidavusį sfinkterį.

Pagyvenusių žmonių sveiko gyvenimo kokybės gerinimas

💛Pagyvenusių žmonių sveiko gyvenimo kokybės gerinimas yra labai svarbus visuotinis tikslas. Gera mityba ir fizinis aktyvumas stiprina sveikatą ir leidžia džiaugtis gyvenimu įvairaus amžiaus žmonėms. Tačiau ypatinga tai svarbu šešiasdešimtmečiams ir vyresniems.
Mes vis geriau suprantame, kad žmogaus gyvenimas suskirstytas į keletą ciklų., kurių metu skiriasi maistinių medžiagų poreikis. Senstant mūsų organizme vykstantys fiziologiniai pokyčiai turi didžiulę įtaką organizmui Vyresniame amžiuje organizmas sunkiau įsisavina įvairias naudingąsias medžiagas, vitaminus ir mineralus, todėl prasmingiau seneliams būtų dovanoti įvairioms organizmo funkcijoms palaikyti reikalingų maisto papildų. Didelė dalis senyvo amžiaus žmonių susiduria su vitaminų trūkumu, kurį lemia skurdesnis maisto racionas, lėtesnė medžiagų apykaita, organizmo sistemų susidėvėjimas, įvairios ligos.reikalingų kalorijų bei maisto medžiagų kiekiui.
Šis faktas gali būti labai svarbus pagyvenusiems žmonėms, ypatingai tiems, kuriems maistinių medžiagų trūkumas atsiranda dėl per mažai skiriamo dėmesio mitybai, dėl to, kad nevartojami maisto papildai, arba dėl netinkamo jų vartojimo, dėl vaistų sukeltų maistinių medžiagų trūkumo.
Anksčiau buvo manoma, kad pagyvenusių žmonių organizmo maistinių medžiagų poreikis yra mažesnis, nes jie fiziškai silpnesni ir dažniau sėdi. Tačiau dabar mes suprantame, jog kai kurių medžiagų (tokių kaip vitamino B12, folio rugšties ir geležies) poreikis bėgant metams tik didėja. Pagyvenusiems žmonėms įprastinių rekomendacijų , tokių kaip rekomenduojam paros norma (RPN) gali nebeužtekti. Žmonėms senstant kai kurie vitaminai, mineralai ir augalinės kilmės maistinės medžiagos tampa ypatingai svarbios. Todėl padidėjus organizme daugelio maistinių medžiagų poreikiui, reikalingas racionalus maisto papildų kiekis.
Nerekomenduoju seneliams dovanoti vaistinių preparatų. Vaistus nuo įvairių negalavimų turėtų paskirti gydytojas ar, išklausęs konkrečius nusiskundimus, rekomenduoti vaistininkas. Vaistų vartojimas glaudžiai susijęs su gretutinėmis ligomis, kitais vartojamais vaistais, todėl rizikinga, nežinant ligos istorijos, pirkti vaistus.💛